Location:

"Illustration of bacteria on the gums, with the label  'Causes'"
"Illustration of bacteria on the gums, with the label  'Causes'"

Põhjused

Kuidas hambakatubakterid põhjustavad igemehaigust

Kas te teadsite, et teie suu arvatakse olevat koduks enam kui 300 liiki bakteritele? Tegelikult on see täiesti normaalne, kuna ainult väike protsent nendest bakteritest võib põhjustada hambakahjustust või igemehaigust. 

Aga isegi tagasihoidlik bakterikogus võib olla igemete ärritamiseks piisav, kui sellel lastakse kuhjuda ja hambakattu moodustada. Veelgi enam, see võib ravimata jätmise korral põhjustada mitmeid probleeme - gingiviidist põhjustatud igemeveritsusest või paistes igemetest tõsisemate probleemideni, nagu nt periodontiit või isegi hamba väljalangemine.

Illustration of bacteria within the gums, highlighted by a magnifying glass

Hambakatubakterid ja igemehaigused

Hambakatubakterid on üks kõige sagedasemaid igemehaiguste põhjustajaid. Bakterid kasutavad toidus leiduvaid suhkruid, et toota happeid, mis võivad ärritada igemeid ja lõhustada hambaemaili, põhjustades lõpuks hambaauke. Bakterite vabastatavad toksiinid võivad samuti tekitada põletikku ja kahjustada ümbritsevat igemekude, sundides teie organismi kahjustatud piirkonda rohkem verd pumpama. See võib omakorda hammaste pesemise käigus põhjustada igemete veritsust.    

Kui hambakatubaktereid igapäevase hammaste pesu ja hambaniidi kasutamisega ei eemaldata, võib hambakatt kõvastuda ja muutuda hambakiviks. See on krobeline aine, mis koguneb igemepiirile ja kleepub tihedalt hammaste külge, muutes selle eemaldamise raskeks.  

Samal ajal võib bakterite olemasolu põhjustada teie igemete taandumist hammaste ümbert, jättes maha väikesed "taskud", kuhu saab kuhjuda veel rohkem baktereid. Aja jooksul muutuvad need taskud sügavamaks, nõrgendades lõpuks hambaid toetavaid ja kaitsvaid luid ning kudesid.

Kuidas saab parodontax aidata

parodontax Fluoride hambapasta on hambakatubakterite eemaldamisel 4x tõhusam* kui tavaline hambapasta, kui te kasutate hambapastat kaks korda päevas, aidates hoida igemed terved ja hambad tugevad. See sisaldab rafineeritud naatriumbikarbonaadi osakesi, mis tungivad läbi hambakatu pealiskihi, nõrgendades selle hammaste küljes püsimist ja pühkides bakterid minema.

Teised meetodid hambakatubakterite kuhjumise ärahoidmiseks

Tähtis on käia regulaarselt hambakontrollis, mis aitab kontrollida suus olevate bakterite hulka ja ravida võimalikke probleeme enne nende süvenemist. Samuti peate te esimesel võimalusel hambaarstiga nõu pidama, kui te märkate endal mistahes igemehaiguse ilminguid, nt vere nägemine hammaste pesemisel või hambaniidi kasutamisel.

Lisaks korrapärasele hammaste pesemisele on veel mõned lihtsad viisid, mida te saate ise oma suuhügieenis kasutada, aitamaks piirata hammaste ja igemete ümber kogunevat hambakatubakterite hulka ning pidurdada igemehaiguse arengut.

  1. Kasutage hambaniiti või hammastevahelist harja, mis aitab eemaldada hambakatubaktereid raskesti ligipääsetavatest kohtadest.
  2. Kasutage väikese peaga käsi- või elektrihambaharja, millel on pehmed ümmargused harjased ja ärge unustage puhastada igemepiiri ümbrust.
  3. Kasutage suuvett, nagu nt parodontax igapäevane suuvesi, mis aitab kaitsta igemeid, et need oleks terved.

*Eemaldab rohkem hambakattu kui tavaline hambahari, kui pesete hambaid kaks korda päevas. Ei kehti fluoriidivaba hambapasta puhul.