Location:

"Illustration of bacteria on the gums, with the  label 'Causes'"
"Illustration of bacteria on the gums, with the  label 'Causes'"

Põhjused

Kuidas tekitab suitsetamine teile igemehaiguste tekke ohtu

Suitsetamine on teie tervisele kahjulik ja see hõlmab ka igemeid. Kui te suitsetate, on teil suurem oht igemehaiguse tekkeks ja kui see teil juba on, on seda tõenäoliselt keerulisem ja raskem ravida kui mittesuitsetajatel. Mida rohkem te suitsetate ja mida kauem te seda teete, seda suuremaks oht muutub.

Lit cigarette in ashtray

Miks on suitsetajatel suurem oht igemehaiguste tekkeks?

Igemehaigust või gingiviiti põhjustab hambakatubakterite kuhjumine hammaste peale, ümber ja vahele. See võib teie igemeid ärritada ja need muutuvad punaseks, tursunuks ja võivad hambaid pestes või hambaniiti kasutades veritseda. Ravimata jätmise korral võib see muutuda raskemaks ja põhjustada isegi hamba väljalangemist.

Kuna suitsetamine nõrgendab teie organismi võimet haigustekitajatega võidelda, muutub igemeinfektsiooniga võitlemine raskemaks ja kui igemed on viimaks kahjustatud, muudab suitsetamine ravi keerulisemaks. 

Teine põhjus, miks suitsetajate seas on oht suurem, on selles, et suitsetamine võib varjata igemehaiguse sümptomeid. 

Igemete veritsus hambaid pestes või hambaniiti kasutades on gingiviidi sagedane sümptom, kuid kuna nikotiin pärsib igemete verevarustust, ei pruugi suitsetajatel sellist igemehaigusele omast varajast sümptomit tekkida.

Terved igemed on roosat värvi ja kui nad muutuvad punaseks, võib see olla märgiks igemehaiguse tekkimisest. Tegemist on veel ühe nähuga, mis võib suitsetajana märkamata jääda, kuna krooniliste suitsetajate igemed võivad muutuda hallikaks ja värvituks.

Miks igemehaigus võib suitsetajatel raskem olla

Kui mainitud varajased sümptomid jäävad tuvastamata, ei märgata igemehaigust enne, kui see on tõsisemaks muutunud. See on probleemiks, sest kui suitsetajatel tekib gingiviit, on seda raskem ravida. Miks? Kuna suitsetamine vähendab organismi võimekust igemehaigusega võidelda ja seda ravida ning raviviisid ei pruugi toimida nii efektiivselt kui mittesuitsetajatel. See tähendab, et suitsetajatel kalduvad olema raskemad igemehaigused ja selle tulemuseks on suurema tõenäosusega hamba väljalangemine. 

Kuidas igemehaigust vältida

Esimene samm on suitsetamisest loobumine. Isegi raske igemehaigusega inimestel muudab olukorda suitsetamisest loobumine väga palju. Kui teil on loobumiseks vaja veel mõnda põhjust, siis suitsetamise lõpetamine aitab hoida igemed ja hambad tervetena. 

Samuti aitab igemete tervist parandada hambakatust vabanemine hea suuhügieeni abil. parodontax hambapastaga kaks korda päevas hammaste pesemine eemaldab igemepiirile kuhjunud bakterid ja aitab hoida igemed terved ja hambad tugevad. 

Suitsetajatel on eriti oluline käia regulaarselt hambakontrollis, kuna professionaalne ülevaatus võib tuvastada igemehaiguse sümptomeid isegi siis, kui suitsetamine neid varjab. Samuti annab teie hambaarst nõu, mida te saate gingiviidi halvenemine ärahoidmiseks ette võtta.