Location:

Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'
Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'

Staadiumid

Mis on gingiviit?

Gingiviit on meditsiiniline termin igemepõletiku kohta. See on igemehaiguse kerge vorm ja kipub põhjustab igemekoe punetust, turset ja veritsust, eriti hambaid pestes või hambaniiti kasutades või kui te hammustate midagi kõva, nt õuna.

Gingiviit on ravitav, seega on oluline rääkida oma hambaarstiga ja mõista neid sümptomeid enne, kui need arenevad mõneks tõsisemaks probleemiks.

Illustration of gums affected by gingivitis, with dentist tool

Mis põhjustab gingiviiti?

Gingiviidi peamine põhjus on hambakatu kuhjumine, see on bakterikiht, mida tekib pidevalt hammaste peal, ümber ja vahel, peamiselt raskesti ligipääsetavates kohtades. Bakterid ärritavad igemeid ja need võivad muutuda põletikuliseks. 

Lisaks võivad igemete ja hammaste vahele tekkida väikesed "taskud". Ravimata jätmise korral võivad need taskud muutuda sügavamaks ja areneda tõsisemaks probleemiks, nt hammaste tundlikkuseks või periodontiidiks.

Suitsetajate igemed on nakkuste suhtes vastuvõtlikumad, kuna suitsetamine ja tubakatoodete kasutamine pärsib vere ja toitainete jõudmist igemetesse. 

Gingiviidi ravi

Kiiresti tegutsedes saab hambaarst gingiviiti kergesti ravida. Seetõttu on oluline regulaarselt hambaarsti juures kontrollis käia, kuna arst võib märgata igemeprobleeme juba enne, kui teil mingid gingiviidi sümptomid tekivad. 

Siiski saate te ka ise igapäevaselt hea suuhügieeniga gingiviidi ohtu vähendada. See hõlmab endas hammaste pesemist kaks korda päevas vähemalt 2 minuti jooksul, kasutades nt parodontax Fluoride hambapastat. See aitab peatada ja ära hoida igemete veritsemist ja on igemepiirile kuhjunud hambakatubakterite eemaldamisel 4x tõhusam kui tavaline hambapasta, aidates hoida igemeid tervete ja hambaid tugevatena.