Location:

Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'
Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'

Staadiumid

Mis on periodontiit ja kuidas see võib põhjustada hamba väljalangemist?

Periodontiit (või periodontaalne haigus) on bakteriaalne nakkus, mis haarab endasse hambaid ümbritsevaid ja toetavaid kudesid, sidemeid ja luid, mida teatakse ühisnimetaja parodontoosi nime all.

See on teine ja üks kõige tõsisemaid igemehaiguse staadiume. Kui on tekkinud periodontiit, on see pöördumatu ja võib põhjustada hammaste püsivat väljakukkumist. See vajab meditsiinilist sekkumist.

Illustration of gums affected by periodontitis, with dentist tool

Mis põhjustab periodontiiti?

Periodontiit võib ilmneda gingiviidi ravimata jätmisel. Seda põhjustab hambakatubakterite kuhjumine üleval- ja allpool igemepiiri. See võib põhjustada hambaid toetavate luude ja kudede pöördumatut kahjustust. 

Nimetatud koekahjustus võib tingida igemete eemaldumise hammastest, tekitades seeläbi väikesi "taskuid", kuhu saab kuhjuda veelgi enam baktereid ja tekkida võivad infektsioonid. Seisundi halvenemisel hakkab luu erodeeruma. Ravimata jätmise korral on selle tulemuseks hamba kaotus kas väljakukkumise teel või on hambaarst sunnitud selle eemaldama. 

Ärge ignoreerige hoiatavaid märke

Periodontiit on kaugelearenenud staadiumis igemehaigus. Erinevalt gingiviidist ei ole see pöörduv ja sellel on sageli tõsised ning pikaajalised tagajärjed sellele, kuidas teie hambad ja igemed välja näevad ning tunduvad. Seetõttu on äärmiselt oluline, et te ei laseks olukorral nii kaugele areneda. 

Vere esinemine süljes hambaid pestes või hambaniiti kasutades, halb hingeõhk ja punetavad või turses igemed on kõik igemehaiguse varajased ilmingud, seega ärge neid ignoreerige. Kui teil tekivad mõned nendest sümptomitest, rääkige sellest koheselt oma hambaarstile. Ta oskab teile soovitada parimat ravi, enne kui probleem liiga tõsiseks jõuab muutuda. 

Te saate ise igemehaiguse ohtu vähendada, hoides head suuhügieeni. Sinna alla kuulub: iga päev kaks korda päevas hammaste pesemine nt parodontax Fluoride hambapastaga, hambaniidi või hammastevahelise harja kasutamine ja regulaarsed hambakontrollid.