Location:

Spit with blood in a sink drain
Symptoms

Sümptomid

Mis põhjustab hamba väljalangemist?

Lapsena tundub hamba väljalangemine justkui täiskasvanuikka jõudmise üleminekuprotsessina. Kuid täiskasvanuna on see muret tekitav ja pöördumatu kogemus, millel võivad olla pikaajalised tagajärjed suu välimusele ja isegi teie enesekindlusele.

On mitmeid põhjuseid, miks te võite täiskasvanuna hamba kaotada. Te võite kaotada hamba õnnetuse või meditsiinilise seisundi tõttu, kuid üks peamisi põhjuseid hambast ilmajäämisel on raske ja pöördumatu igemehaigus periodontiit.

Illustration of a loose tooth

Miks võib igemehaigus põhjustada hamba väljalangemist

Terved igemed on hammaste tervise seisukohalt eluliselt tähtsad.
Teie lõualuu hoiab igat hammast turvaliselt selle pesas. Seetõttu on oluline, et lõualuu ei puutuks kokku bakteritega, kuna nakkus võib põhjustada kahjustusi ja võimalik, et ka hamba väljalangemist. Teie igemed tekitavad kaitsva tõkke lõualuu ja suuõõnes leiduvate hambakatubakterite vahele. 

Igemehaiguse areng algab hambakatubakterite kuhjumisega, mis võib igemeid ärritada. See võib muuta need punetavaks ja tursunuks ning need võivad hambaid pestes või hambaniiti kasutades veritseda. Need on märgiks igemehaiguse esimesest staadiumist, gingiviidist. Kui see jäetakse ravimata, võib see areneda edasi järgmiseks ja pöördumatuks faasiks, periodontiidiks ning lõppeda hamba väljalangemisega. 

Hambakatubakterite kuhjumine võib põhjustada igemete taandumist hammaste ümbert, jättes väikesi avausi, kuhu saab koguneda veel rohkem baktereid ja tekkida infektsioon. Ravimata jätmise korral võib infektsioon kahjustada lõualuud ja igemekudesid, mis annavad hambale tuge. Kui lõualuu ja igeme koed on kahjustatud, võib hammas välja langeda.  

Võti hamba periodontaalse väljakukkumise ärahoidmiseks on mitte lasta olukorral nii kaugele areneda. 

Hambaarsti juures regulaarselt kontrollis käimine on tähtis, kuna erinevalt hambavalust ei ole igemehaigus alati valulik. Tegelikult ei pruugi te selle olemasolu isegi märgata, kuid professionaalne läbivaatus võib tuvastada varajasi ilminguid ja te saate igemehaiguse raviks enne selle süvenemist midagi ette võtta. 

See on eriti oluline, kui te suitsetate, kuna suitsetamine võib igemehaiguse sümptomeid varjata.