KUIDAS SAAB TEIE HAMBAARST IGEMEHAIGUST RAVIDA

Hambaarstid on hammaste ja igemete tervise alal eksperdid. Läbivaatuse ajal uurivad nad teie suu, hammaste ja igemete seisukorda mistahes võimalike probleemide suhtes ja teevad esimesed sammud teie kaitseks igemehaiguste vastu.

Erinevalt hambavalust või -tundlikkusest ei põhjusta igemehaigus sageli valu või ebamugavust, seega isegi siis, kui te märkate selliseid ilminguid nagu igemete punetus, turse, veritsus või taandumine, ei pruugi te piisavalt kiiresti abi otsida. Ravimata jätmise korral võib igemehaiguse esimene staadium, gingiviit, areneda periodontiitiks, mis on palju tõsisem seisund ja võib põhjustada hamba väljalangemist.

KUIDAS SAAB HAMBAKONTROLLIS AVASTADA GINGIVIITI

Hambakontrolli esimeses osas võib teie hambaarst teha midagi, mida nimetatakse haiguslooks ja mis aitab tal saada aimu teie tervisest ja riskifaktoritest. Teilt võidakse küsida selliseid küsimusi, nagu:

  • Kas teil esineb mingeid igemehaiguse sümptomeid, nt igemete turse või veritsus?
  • Kas te olete varem saanud igemehaiguse vastast ravi?
  • Kas te suitsetate või Kas teie perekonna haigusloos esineb igemehaigusi?
  • Küsimused teie suuhügieeni kohta, nt kui sageli te hambaid pesete?

Nende küsimuste põhjal saab teie hambaarst uurida välja, kas teil on suurem tõenäosus igemehaiguse tekkeks. Kui te olete varem ravi saanud või kui teil on igemehaiguse varajasi sümptomeid, hoiatab see hambaarsti võimaliku probleemi olemasolust. Kui te suitsetate või teie perekonna haigusloos esineb igemehaigusi, on teil oht suurem ja kui teie suuhügieen ei ole hea, võib teil suurema tõenäosusega esineda igemeprobleeme.

Teine aste on kliiniline läbivaatus, mille käigus otsib teie hambaarst igemehaiguse sümptomeid, nt:

  • Põletikulised, paistes või punetavad igemed
  • Veritsevad igemed
  • Muutused igemete tekstuuris - tervetel igemetel on kõikjal väikesed süvendid, mis näevad välja nagu punktid, igemehaigusega muutuvad igemed kohevaks, libedaks ja tekstuurilt läikivaks
  • Taanduvad igemed, mille puhul igemed tõmbuvad hammastest eemale
  • Hammaste ja igemete vahele tekivad väikesed taskud või sügavamad vaod
  • Hamba väljalangemine või logisema hakkamine

KUIDAS SAAB TEIE HAMBAARST AIDATA?

Kui teie hambaarst diagnoosib teil gingiviidi, võib ta soovitada teile spetsiaalset puhastusprotseduuri, mida nimetatakse "hambakivi eemaldus ja poleerimine". Seda võib läbi viia hambaarst ja see on mõeldud kuhjunud hambakatubakterite eemaldamiseks, et teie hambad tõeliselt puhtaks saaks.

Teie hambaarst võib anda ka nõu, kuidas te saate igemehaigust kodus ravida ja ära hoida.

KUI TIHTI MA PEAN HAMBAARSTI JUURES KÄIMA

Teie arst ütleb teile, millal teil tuleb kontrolli tulla. Kui teil esineb kontrollide vahelisel ajal mingeid probleeme või sümptomeid, pöörduge koheselt arsti poole.