KAS TAANDUVAD IGEMED KASVAVAD TAGASI?

Lihtne vastus on ei. Kui teie igemed on kahjustatud, nt periodontiidi tõttu, mis on kõige tõsisem raskem igemehaiguse vorm, ei ole võimalik, et taanduvad igemed tagasi kasvaks. Kuid isegi kui igemete taandumist ei ole võimalik tagasi pöörata, on olemas raviviise, mis võivad aidata probleemi halvemaks muutumist peatada.

KUIDAS MA SAAN VEENDUDA, ET MU IGEMED TAANDUVAD?

On mõningaid ilminguid, mille järgi te saate ise märgata, kas teil on igemehaigus või igemete taandumine. See juhtub siis, kui igemed tõmbuvad hammastest eemale, jättes hambajuure nähtavale ning esimene asi, mida te tunda võite, on hamba tundlikkuse suurenemine. Samuti võite te märgata, et teie hambad tunduvad pikemad või tunda igeme ja hamba ühenduskohas täket.

Kuigi te võite neid sümptomeid märgata, ei ole alati lihtne öelda, kas teil on tegemist igemete taandumisega. Parim, mida te teha saate, on käia regulaarselt hambaarsti juures kontrollis, kuna hambaarst oskab igemeprobleeme tuvastada ja ravida. See on eriti oluline igeme taandumise korral, kuna parim viis selle süvenemise ärahoidmiseks on õigeaegne ravi. 

MIS PÕHJUSTAB IGEMETE TAANDUMIST

Igemete taandumist võivad põhjustada mitmed faktorid ja teie hambaarst saab teile öelda, milline neist teil igemete taandumist põhjustab:

  • Hammaste liiga jõuline pesemine - see võib hõõruda maha hambaemaili ja põhjustada igemete taandumist.
  • Halb suuhügieen - kui te ei hoia regulaarse hammaste pesemise ja hambaniidi kasutamisega oma hambad puhtana, võib hambakatt kuhjuda ja muutuda kõvaks ühendiks, mida nimetatakse hambakiviks. Kui seda ei eemaldata, võib see põhjustada igemehaigust ja igemete taandumist. 
  • Hammaste krigistamine - kui seda tehakse tugevalt, võib see panna igemed surve alla, mis põhjustab nende taandumist. 
  • Suitsetamine - kui te suitsetate, võib teil suurema tõenäosusega esineda igemete taandumist.
  • Periodontiit - raske igemehaiguse parodontiidi korral võivad igemed hammastest eemale tõmbuda ja moodustada taskuid. Need võivad muutuda põletikuliseks ja see võib kahjustada hambaid toetavaid kudesid ja luid, muutes need lõdvaks ja ebakindlaks. See võib põhjustada koguni hamba väljalangemist. 

KUIDAS SAAB IGEMETE TAANDUMIST PEATADA?

Kui te soovite teada saada, kas teil on igemete taandumine või kui te arvate, et see teil on, on esimene asi hambaarsti juurde aja broneerimine, et saada professionaalset nõu, kuidas igemete taandumist peatada. 

On olemas mitmeid igemete taandumise vastaseid raviviise, sh: 

Hambajuure puhastus

Igemete taandumise korral võib teie hambaarst soovitada hambajuure puhastust. See on kaheosaline protseduur, mida viib läbi teie hambaarst. Kõigepealt eemaldatakse kogu hambakatt ja hambakivi ülalt ja altpoolt igemepiiri (igeme ja hamba kohtumise koht). Seejärel teostab hambaarst hambajuure puhastuse, mis muudab teie hambajuured tugevamaks ja aitab igemetel hambaid kinni hoida. Teie hambaarst võib selle protseduuri ajaks pakkuda teile kohalikku tuimestust ja protseduuri läbiviimiseks võib kuluda rohkem kui üks visiit. 

Pärast ravi on tavaline, et teie igemed on punased, turses ja valusad ning nende tundlikkus võib olla suurem. Hambaarst võib soovitada teil kasutada lühiajaliselt mikroobidevastast suuvett, aitamaks hävitada baktereid ja hoidmaks ära infektsiooni. 

Sageli piisab probleemi lahendamiseks hambajuure puhastusest, kuid te peate käima regulaarselt hambaarsti juures kontrollis, veendumaks, et teie igemete taandumine on paranenud ja ei muutu enam halvemaks. Samuti on igemete kaitsmiseks oluline hoida head suuhügieeni. 

Igemekirurgia 

Igemete taandumise raskematel juhtudel võib teie hambaarst soovitada igemekirurgiat. Seda on paar erinevat liiku, sh:

  • Avatud juurekanali puhastus: Kui mittekirurgiline ravi ei ole toiminud, võib teie hambaarst soovitada avatud juurekanali puhastust, mille käigus keeratakse kahjustunud igemekude tagasi, et hambajuurele paremini ligi pääseda ja seda puhastada. Seejärel kinnitatakse ige tihedalt tagasi, muutes selle puhastamise ja tervena hoidmise lihtsamaks. 
  • Taastamine: Tegemist on kirurgilise protseduuriga, mis võib aidata kahjustatud luud ja igemekudet taastada. Teie hambaarst puhastab hambakatu ja bakterite eemaldamiseks igemeid pealt ja altpoolt. seejärel pannakse paika taastav materjal - membraan, kude stimuleeriv valk või siirdekude, mis paneb teie organismi ise kahjustatud luud ja kudet taastama. Seejärel kinnitatakse ige üle hambajuure turvaliselt oma kohale tagasi.

Igemesiirik

Kui igemekude on hävinud, võib teie arst soovitada operatsiooni pehme koe või igemesiiriku paigaldamisega. Selle puhul võetakse ümbritsevatelt igemetelt või suulaest kude ja õmmeldakse see avatud hambajuurt katva igemekoe külge.

KUIDAS MA SAAN IGEMETE TAANDUMIST ÄRA HOIDA

Parim kaitse igemete taandumise eest on regulaarsed hambakontrollid arsti juures ja hea suuhügieen. Hammaste pesemine kaks korda päevas kahe minuti jooksul kas fluoriidi sisaldava hambapasta või spetsiaalse igemete tervise jaoks loodud hambapastaga, nagu nt parodontax, aitab eemaldada hambakatubaktereid ja hoida teie hambad ja igemed tervetena.