KUUS "KURJATEGIJAT", KES VÕIVAD PÕHJUSTADA HALITOOSI

Kui teil on halitoos ja teie hingeõhk lõhnab halvasti, võib see tekitada teile piinlikke olukordi, panna tundma end ebamugavalt suhtluses või sattudes kellegi lähedusse. Seetõttu on oluline halitoosi tekkepõhjustest hästi aru saada. Siin vaatleme kuut võimalikku halitoosi põhjustajat ja mida nendega ette võtta:

1. TE EI HOOLITSE OMA HAMMASTE JA IGEMETE EEST PIISAVALT HÄSTI

Hambakattu tekitavad bakterid tekivad ja paljunevad kogu aeg, nii hammaste ümber kui hambavahedes, ning see võib põhjustada halitoosi. Kuna need bakterid lõhustavad toiduosakesi suus, võib see vabastada ebameeldiva lõhnaga gaasi, mis põhjustab teie hingeõhu halva lõhna.

Parim viis selle vältimiseks on harjata hambaid kaks korda päevas fluoriidiga hambapastaga ja kasutada hambaniiti katu ning toiduosakeste eemaldamiseks raskesti kättesaadavatest kohtadest teie hammaste vahel.

2. VÕIB OLLA ON TEIL ALGAMAS IGEMEHAIGUS

Halitoos võib olla üks igemehaiguse varajastest tunnustest, sest ka selle põhjuseks on hambakatu moodustumine igemetele ja see võib põhjustada halba hingeõhku. Kui seda ei eemaldata, võib katt põhjustada igemete veritsust ja turset, mis on gingiviidi sümptomiks. Ravita jätmine põhjustab palju tõsisemaid igemehaigusi.

Gingiviidi ärahoidmiseks harjake hambaid kaks korda päevas fluoriidiga hambapastaga, nt parodontax, mis on spetsiaalselt välja töötatud eemaldama rohkem hambakattu kui tavalised hambapastad.

3. MIDA TE SÖÖTE JA JOOTE

Kui te sööte tugeva lõhnaga sööke, nt küüslauk, sibulad ja piprad või joote kohvi või alkoholi, võib see ajutliselt muuta hingeõhku. Parim viis sellest hoidumiseks on lõpetada selliste söökide ja jookige tarbimine.

4. TE SUITSETATE VÕI KASUTATE NÄRIMISTUBAKAT

Sigarettide ja piibu suitsetamine, moka- või närimistubaka kasutamine võib muuta teie hingeõhu halvaks. See võib tekitada plekke hammastele ja suurendada igemehaiguste tekke riski. Loobuge halvast harjumusest terve suuhügieeni, valgemate hammaste ja värskema hingeõhu nimel.

5. OLETE RÄMPSTOIDU SÕBER

Paastumine, rämpstoit või süsivesikutevaene dieet võivad olla halva hingeõhu põhjuseks. Põhjuseks on asjaolu, et kuna organism peab jõuga lammutama rasvu, põhjustab see keemiliste ainete teket, mida nimetatakse ketoonideks. Need vabanevad teie hingeõhku ja muudavad selle halvasti lõhnavaks. Sellist tüüpi halitoosi saab "ravida" ainult dieedi muutmisega.

6. TEIL ON MÕNI TERVISEMURE

Mõnedel juhtudel võivad teatud haigused muuta teie hingeõhu halvaks. Üks neist on "suukuivus", ehk meditsiinilise nimega "kserostoomia", mis tekib süljeerituse katkemisest suus. Hingeõhk muutub halvaks, sest puudub sülg, mis aitaks suud niisutada ja uhtuda ära halba hingeõhku tekitavad bakterid.

Seedetrakti häired, suhkurtõbi, neelu- ja rindkere infektsioonid võivad samuti põhjustada halba hingeõhku. Kui halb hingeõhk teeb teile muret, rääkige oma hambaarsti või perearstiga.