GINGIVIIDI SÜMPTOMID JA ILMINGUD, MILLE SUHTES VALVEL OLLA

Gingiviit on igemehaiguse varajane ja kerge staadium. Gingiviidi ilmingute märkamine on oluline, kuna see võimaldab teil igemehaiguse arengu peatamisel kiiresti tegutseda, enne kui asjad tõsisemaks jõuavad minna.

Ravimata jätmise korral võib gingiviit areneda periodontiidiks, mis on igemehaiguse raske ja pöördumatu vorm ning peamine põhjus täiskasvanul hamba väljalangemises. Hea uudis on, et suuhügieeni muutmine aitab gingiviidist vabaneda ja igemeid heas seisus hoida. Sellepärast on oluline gingiviidi ilmingutel silma peal hoida, et te saaksite igemehaiguse arenemist peatada.

4 MÄRKI GINGIVIIDIST

Aitamaks teil neid märke tuvastada, on siinkohal juhend gingiviidi nelja peamise sümptomi kohta:

1. Veritsevad igemed

Üks esimesi igemehaiguse sümptomeid võib olla igemete veritsemine. Terved igemed ei veritse, seega kui te märkate hambaid pestes või hambaniiti kasutades verd, võib see olla märk gingiviidist. Isegi siis, kui te näete verd ainult aeg-ajalt, ärge ignoreerige seda, kuna see võib olla märk igemeprobleemide kujunemisest.

2. Halb hingeõhk

On palju põhjuseid, miks teil võib olla halb hingeõhk ehk meditsiinilise nimega halitoos. Seda võib põhjustada miski, mida te sööte või see, kui te oma hammaste ja igemete eest piisavalt hästi ei hoolitse, kuid see võib olla ka varajane märk gingiviidist. See on tingitud sellest, et igemehaigusega seotud bakterid võivad tekitada ka halba lõhna, kuna nad lagundavad suus toiduosakesi. Halb hingeõhk on alandav ja ebameeldiv seisund, kuid see võib olla ka miski, mis annab teile märku, et teil on tekkimas igemehaigus.

3. Turses igemed

Teie igemed peaksid olema roosad ja ühtlased. Järgmine kord, kui te hambaid pesete, uurige tähelepanelikult oma suud, punased, kohevad ja turses igemed võivad olla gingiviidi sümptomiteks ning märgiks sellest, et te peate oma igemete eest paremini hoolitsema.

4. Taanduvad igemed

Vaadake peeglisse ja uurige, kas te suudate märgata taanduvaid igemeid. See tähendab, et igemed hakkavad tõmbuma hammastest eemale, mis paljastab all asuva hambajuure. Te võite märgata, et teie hambad tunduvad pikemad või tunda igemepiiril täket. Teine märk igemete taandumisest võib olla hammaste tundlikkus. Igemete taandumine on suhteliselt sage probleem. Kui te seda märkate, on aeg teha kindlaks selle põhjus ja see, mida te selle halvemaks muutumise peatamiseks teha saate. 

Kas te teadsite, et valu on sageli viis, kuidas teie organism teid probleemist teavitab, kuid gingiviit üldiselt ju valulik ei ole? See tähendab seda, et sellest probleemist võib kergesti mööda vaadata. Tavaliselt on igemete valulikkus ja hellus põhjustatud millestki muust, võibolla halvast pesemisviisist või hambaabstsessist. Kui teie igemed on hellad ja valulikud, rääkige probleemi põhjuse väljaselgitamiseks oma hambaarstiga.

MIDA TEHA, KUI TE ARVATE, ET TEIL VÕIB OLLA GINGIVIIT

Kui teil esineb ükskõik milliseid gingiviidi sümptomeid, ärge neid ignoreerige. Varajases staadiumis igemehaigust on võimalik peatada, kuid ravimata jätmise korral võib see aja jooksul areneda parodontiidiks ja lõppeda isegi hamba väljalangemisega. Parim, mida te mõnda neist sümptomitest märgates teha saate, on minna hambaarsti juurde. Eksperdina oskab ta gingiviidi varajasi ilminguid märgata ja soovitada teile nende vastu parimat ravi, enne kui seisund jõuab halvenema hakata. 

Ja pidage meeles, et parim viis igemehaiguse arenemise peatamiseks on hea suuhügieen