MIS ON PERIODONTAALHAIGUS?

Periodontaalhaigus on igemehaiguse medtsiiniline nimetus. Seda saab kasutada paljude igemehaiguste üldnimetajana, nt gingiviit, mis on igemepõletiku kerge vorm, kuid sagedamini kasutatakse seda raskema, igemehaiguse teise staadiumi - periodontiidi iseloomustamiseks.

Periodontaalhaigus on inimesel 10 kõige enam esineva haiguse hulgas ja viib hammaste väljakukkumiseni täiskasvanutel, seega on oluline teada selle haiguse olemust ja kujunemisprotsessi.

Kui te ei saa jagu periodontaalhaiguse esimesest staadiumist - gingiviidist, võib see progresseeruda periodontiidiks, periodonti haaravaks krooniliseks põletikuliseks haiguseks. Periodont on kudede, sidemete ja luude kogum, mis ümbritseb ja toetab teie hammast. Ravita jäetud parodontiit võib neid kudesid tõsiselt kahjustada, mis viibki hamba väljalangemiseni.

MIS PÕHJUSTAB PERIODONTAALHAIGUST?

Terves suus on ligikaudu 700 erinevat tüüpi baktereid - enamus neist on kahjutud. Periodontaalhaigust tekitavat bakteritüüpi nimetatakse sobivalt periodontaalseks bakteriks. Tavaliselt ei põhjusta see bakter mingeid probleeme, kuid teatud tingimustel võib see muutuda kahjulikuks. See juhtub siis, kui bakterite kihti ja toidu osakesi - mida nimetatakse katuks - ei eemaldata regulaarse harjamisega.

Kui kattu ei eemaldata, luuakse sellega soodne pinnas periodontaalsete bakterite paljunemiseks. See tekitab kahjulikke kõrvalühendeid, mis mõjutavad teie organismi loomulikku põletikulist vastust, põhjustades igemete turset ja põletikku. Kui see jääb ravita, võib periodontaalhaigus süveneda, sest katt muutub kõvaks hambakiviks, mida ei saa ainult harjamisega eemaldada.

Hambakivi tekkides soodustab see rohkema katu kogunemist hambajuure suunas ning põletik muutub krooniliseks. Moodustuvad taskud, kus ige hakkab hambast eralduma ja kahjulikel bakteritel on ruumi nendes kohtades kasvada, põletik levib, põhjustades lõualuu ja hammast ümbritsevate kudede kahjustust, põhjustades lõpuks hammaste kadu.

PERIODONTIIDI SELGITUS

Oluline on alustada raviga, et peatada periodontiidi süvenemine. Esimene samm on külastada oma hambaarsti, kes suudab kindlaks teha periodontaalhaiguse ja annab teile selle raviks kõige paremat nõu.

Kui teil on diagnoositud periodontaalhaigus, peaksite külastama spetsialisti nimega parodontist. Parodontist on spetsialiseerunud igemehaigustele ja on saanud väljaõppe parodontaalhaiguse ärahoidmiseks, diagnoosimiseks ja ravimiseks.

On üsna palju erinevaid parodontiidi ravimeid ja teie hambaarst või parodontist võivad selgitada, milline neist on teie jaoks õige. Need võivad hõlmata järgmist:

  • Nõuanded suuhügieeni parandamiseks - kui teil on tekkinud gingiviidi sümptomid, saab teie hambaarst aidata takistada selle progresseerumist tõsisemaks periodontaalhaiguseks selgitades teile, kuidas õigesti hambaid harjata, et kattu efektiivsemalt eemaldada või kuidas kasutada hambaniiti ja hambavaheharjasid, et puhastada ka rasketi ligipääsetavaid kohtasid. Teie hambaarst võib soovitada kasutada spetsiaalset igapäevast hambapastat, nt parodontax, mis on kaks korda päevas harjamisel tavalistest hambapastadest kattu tekitavate bakterite eemaldamisel igemepiirilt (igeme ja hamba kohtumise koht) 4 korda efektiivsem, aidates hoida igemed tervete ja hambad tugevatena.
  • Professionaalne puhastus - mida nimetatakse ka hambakivi eemaldamine ja hammaste poleerimine, kus hambaarst või hügienist kraabib ära tekkinud hambakivi ja katu ning seejärel poleerib teie hambad, et takistada uut kasvu.
  • Antibiootikumid - väga harvadel juhtudel võidakse teile määrata antibiootikume infektsiooni raviks, kui see ei ole allunud muudele mitte-kirurgilistele ravimeetoditele.
  • Igeme operatsioon - periodontaalhaiguse raviks on olemas mitut tüüpi igemeoperatsioone. Teie hambaarst võib iget tõsta või kärpida, et eemaldada katujääke ja hambakivi hamba juure pinnalt, seejärel poleerida seda ala, et takistada taasteket. Luumassi kaotuse korral võib teie hambaarst kasutada selle raviks täitematerjali või implantaati. Igemeoperatsiooni järgselt võib hambaarst soovitada teil kasutada lühiajaliselt antimikrobiaalselt suuvett, et vähenda bakterite hulka ja hoida ära põletiku teket.

Kõikidel juhtudel peab hambaarst jätkama parodontaalhaiguse kulu jälgimist, ja veenduma, et te saate õiget ravi, mis hoiab teie igemed nii tervetena kui võimalik.